הריחות והניחוחות של הייןרחרוח היין יכול לספר לכם הרבה על היין והאופי הפוטנציאלי שלו. למשל, בעת בחינת יינות בורדו, כמו גם יינות רון, ריחות של פירות כהים כמו אוכמניות שחורות ושזיפים אומרים לטועם שהיין עשוי מפירות בשלים וככל שהפירות כהים יותר, כך היין בשל יותר וגם רמת הסוכר והאלכוהול. ריח של אוכמנויות הוא סימן ליין בשל אפילו יותר. ניתן לפעמים להבחין בטעמים וריחות ריבתיים. ריבתיות יתר עלולה להעיד על יין בשל מדי שיש בו יותר מדי אלכוהול. ריחות של שזיף וצימוקים נוצרים לרוב ע"י פירות בשלים מדי, שלרוב חסרים בטריות. כשמתבוננים ביין, אם אתם מבחינים בדובדבנים, פטל או פירות אדומים אחרים, סימן שהפרי לא הגיע לבשלות פנולית. היינות הללו יהיו בהירים יותר בפרופיל ובעלי חומציות גבוהה. ניתן לצפות לריח קל ומאוזן של עץ אלון ביינות צעירים. הוא משתקף מריחותוארומה של וניל, קפה או טוסט. אך אם הריחות הללו הם מרכיב דומיננטי בפרופיל היין, זה סימן פוטנציאלי שליין תהיה ארומה אלונית בהמשך חייו. בלי קשר להיות היין אדום או לבן, זכרו, הפירות צריכים להריח נקיים וטריים. בעוד שניתן לחוש ריחות ותחושות של מינרלים במורכבות היין, לכלוך ואדמה בפרי זה לא אחד מהם.

חלק מלהיות טועם יין מקצועי הוא גם היכולת לזהות פגמים ביין, בייחוד ביינות "קורקיים". הפגם הגדול ביותר ביין שטועם יין צריך לזהות קורה בגלל TCA, שגורם ליין להריח כמו כלב רטוב, או עיתונים ישנים ורטובים.

עד כה, התמודדנו עם ריחות ראשוניים ביין צעיר כמו גם פגמים ביין, שניתן למצוא ביין צעיר או ישן. יינות ישנים יותר צריכים לשמר רמת רעננות בפרופיל הארומטי שלהם. אך כשהיינות מתיישנים, הם משנים את הארומה הראשית שלהם לארומות משניות אחרות. ביין אדום, ריחות של אדמה, טראפל, טבק, תבלינים, קופסת סיגרים ורצפת יער הם ארומות שכיחות. יינות לבנים מפתחים ניחוחות של דבש, פרחים, תבלינים, חמאה, פופקורן, קרמל ומינרלים עם הזמן.

1 Comment

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.